wtorek, 5 listopada 2013

Sól kuchenna



Sól kuchenna

Sól kuchenna (będąca w rzeczywistości chlorkiem sodu w niemal czystej postaci) to przyprawa kuchenna o imponujących tradycjach. Pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą jeszcze ze Starego Testamentu, czytamy w nim przy tym przede wszystkim o znaczeniu soli jako ofiary, a nie jako przyprawy. Rzeczywiście, zanim zaczęliśmy się nią delektować, sól zrobiła ogromną karierę jako środek płatniczy wysoką cenę osiągając nie tylko w starożytności, ale i w epokach znacznie późniejszych. O tym, że ma ona właściwości lecznicze jako pierwsi przekonali się Hebrajczycy, Rzymianom zaś zawdzięczamy odkrycie tego, że mówimy o przyprawie posiadającej znakomite właściwości konserwujące.
Choć historia soli jest niezwykle bogata, a jej ogromne znaczenie nie jest możliwe do zakwestionowania, współcześnie nie wszyscy uznają się za jej zwolenników. Wiele mówi się o leczniczych właściwościach soli (moda na seanse w grotach solnych dotarła również do Polski, lekarze nie mają zaś wątpliwości, co do tego, że wspomniane seanse mogą zagwarantować nam nie tylko dobre samopoczucie, ale i zmniejszenie problemów z układem oddechowym), zwraca się jednak uwagę i na to, że jest to przyprawa, która powinna być stosowana z umiarem.
Sód będący najważniejszą częścią składową soli kuchennej odpowiada za prawidłową gospodarkę wodną organizmu, nie można więc utrzymywać, że unikanie soli jest wskazane. Nadmiar jednak oznacza wstrzymanie wody w organizmie, problemy z jego regularnym oczyszczaniem oraz przybieranie na wadze. 
Niektóre właściwości soli potrafią zaskoczyć nawet największych kucharzy. Okazuje się, że można dodawać ją nie tyko do ciast, makaronów oraz mięsa. Odrobina soli wzmacnia smak kawy, herbaty, czekolady oraz kakao, doprawienie nią potrawy sprawia zaś, że osoby kosztujące jej mają lepszy apetyt i nie zapominają o popijaniu posiłków odpowiednią ilością wody. Sól kuchenna przyda nam się zresztą nawet wówczas, gdy nie zajmujemy się przygotowywaniem posiłku, okazuje się bowiem, że znana jest również z umiejętności radzenia sobie z wieloma rodzajami plam, którym nie jest w stanie sprostać nawet solidny proszek do prania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz