wtorek, 19 listopada 2013

Rozmaryn

Rozmaryn

Rozmaryn jako przyprawa i roślina lecznicza znany jest już od starożytności, z tego też okresu pochodzi ciekawa legenda odnosząca się zarówno do jego nazwy, jak i koloru kwiatów. Mówi się, że pierwotnie były one białe, ponieważ jednak Matka boska jeszcze przed narodzinami Jezusa zawiesiła na krzewie swój niebieski płaszcz – ich kolor się zmienił. Z tego tez powodu w wielu językach (w tym i w polskim) nazwa krzewu nawiązuje do tego wydarzenia.
To jednak nie piękna legenda, ale właściwości prozdrowotne i niepowtarzalny smak przyczyniły się do tego, że przez ponad dwa tysiące lat rozmaryn nie tylko nie stracił na popularności, ale przeciwnie – nadal jest stosowany z powodzeniem zarówno w medycynie ludowej, jak i w kuchniach na całym świecie. Okazuje się przy tym, że zapach, smak i właściwości lecznicze idą ze sobą w parze przyczyniając się do coraz większej popularności przyprawy.
Tym, co sprawia, że po rozmaryn jest wykorzystywany zarówno przez szefów kuchni, jak i przez osoby, które nie znają się na arkanach sztuki kulinarnej jest przede wszystkim jego pozytywny wpływ na procesy trawienne. Rozmaryn pomaga pacjentom zmagającym się z problemem niewydolności dróg żółciowych i może być z powodzeniem stosowany jako środek zaradczy wykorzystywany podczas wzdęć i zaparć. Okazuje się jednak, że przypadłości związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego nie są jedynymi, z którymi radzi sobie rozmaryn. Ziele zalecane jest również pacjentom zmagającym się z częstymi infekcjami oskrzeli, wspiera również osoby, które zimą nie radzą sobie najlepiej z chronicznym zmęczeniem, infekcjami grypowymi oraz z dolegliwościami związanymi z nosem i gardłem.
Rozmaryn ceniony jest również ze względu na swój niepowtarzalny zapach i to właśnie on przyczynia się do jego szeregu zastosowań kulinarnych. Cenią go zarówno amatorzy dań jednogarnkowych, jak i osoby chętnie sięgające po gulasze, rozmaryn znakomicie sprawdza się jednak również jako przyprawa wzbogacająca zapach i smak zup, a nawet jako dodatek stanowiący urozmaicenie dań z grilla.
O jakości rozmarynu jako przyprawy decyduje przede wszystkim jej wiek. Rozmaryn stosunkowo szybko przestaje zachwycać swoim aromatem, jeśli więc nie zbieramy go samodzielnie, starajmy się nie wybierać tych produktów, które zwracają na siebie uwagę ze względu na choćby lekko zwiędłe liście, nie zda się on nam bowiem na wiele.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz