poniedziałek, 11 listopada 2013

Majeranek

Majeranek

Pochodzący z basenu Morza Śródziemnego majeranek współcześnie jest rośliną rosnącą dziko jedynie na terenie Cypru oraz Turcji. Jako roślina uprawna majeranek spotykany jest jednak niemal w każdym zakątku świata, jego właściwości lecznicze i walory smakowe są bowiem powszechnie znane i doceniane. Co ciekawe, po majeranek sięga także przemysł kosmetyczny wykorzystując zielę tak do produkcji mydeł, jak i perfum.
Sama roślina osiąga do pięćdziesięciu centymetrów wysokości i charakteryzuje się wzniesionymi, silnie rozgałęzionymi łodygami. Kwitnie od lipca, a jego aktywność notowana jest aż do momentu, w którym pojawiają się pierwsze przymrozki. 
O majeranku wyjątkowo pozytywnie wypowiadają się zwolennicy medycyny ludowej, mają przy tym podstawy do niemałego zadowolenia. Najbardziej popularną właściwością rośliny jest pomoc chorym zmagającym się ze schorzeniami układu pokarmowego, w tym zwłaszcza z nieżytem żołądka, majeranek znany jest jednak i z tego, że reguluje procesy trawienne, a duża zawartość garbników w jego składzie przyczynia się do tego, ze mówimy o nim jako o środku, którego podawanie zalecane jest pacjentom zmagającym się z biegunkami. Cennym z punktu widzenia medycyny jest również olejek eteryczny uzyskiwany z tej rośliny, często wykorzystuje się go podczas inhalacji łagodzących objawy i skutki chorób górnych dróg oddechowych. Spora popularnością cieszą się również herbatki z majerankiem w swoim składzie, potwierdzono bowiem, że maja one działanie uspokajające.
W kuchniach świata wykorzystuje się przede wszystkim rozdrobnione ziele majeranku, jego walory smakowe łączą się przy tym z leczniczymi, dodawane jest ono bowiem przede wszystkim do potraw ciężkostrawnych. Majeranek idealnie komponuje się z grochówką, zupą fasolową i innymi potrawami powstającymi z wykorzystaniem roślin strączkowych, sporą popularnością cieszy się jednak i wówczas, gdy przedmiotem naszego zainteresowania jest sztuka przyprawiania tłustych mięs. Mówi się, że majeranek powinien być stosowany przede wszystkim w zestawieniu z solą i pieprzem, jeśli jednak używa się go oszczędnie przypadnie jednak do gustu i wówczas, gdy pojawi się w otoczeniu szałwii, rozmarynu oraz tymianku. Samo ziele powinno być przechowywane w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w takim stanie zachowuje bowiem trwałość nawet do dwunastu miesięcy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz