wtorek, 12 listopada 2013

Liść laurowy czyli wawrzyn szlachetny

Liść laurowy

Wawrzyn szlachetny zdecydowanie lepiej znany nam liść laurowy w stanie dzikim jest spotykany w obszarze śródziemnomorskim, a granicą jego pojawiania się są południowe Alpy. Nie oznacza to jednak, że nie mamy z nim do czynienia również w innych częściach Europy i świata, wpływ na jego popularność ma przy tym zarówno działanie prozdrowotne, jak i walory smakowe.
W zależności od odmiany i miejsca występowania wawrzyn szlachetny może być zarówno wiecznie zielonym krzewem, jak i drzewem. Jego najwyższe egzemplarze sięgają nawet dziesięciu metrów, mamy przy tym do czynienia z rośliną długowieczną, która jest w stanie przetrwać nawet sto lat. Atrakcyjność wizualna wawrzynu przyczynia się do tego, że mamy w jego przypadku do czynienia z rośliną ozdobną, która wykorzystywana jest przede wszystkim przez te osoby, które liczą na poprawę wizerunku żywopłotu. Na duże znaczenie liścia laurowego wpływają jednak przede wszystkim jego walory prozdrowotne oraz szereg zastosowań kulinarnych.
W medycynie ludowej napary z wawrzynu szlachetnego są stosowane już od stuleci. Zapisywano je przede wszystkim pacjentom, którzy mieli problemy z utrzymaniem właściwego krążenia krwi, liść laurowy znany był jednak również jako roślina chroniąca wątrobę i działająca kojąco na układ nerwowy. Od wawrzynu nie stroni jednak również ani medycyna konwencjonalna, ani kosmetologia, jest on bowiem wykorzystywany zarówno do produkcji odprężających i pobudzających płynów do kąpieli, jak i maści oraz esencji pomagających pacjentom zmagającym się z bólami reumatycznymi.
Sztuka kulinarna docenia przede wszystkim charakterystyczny gorzkawy i ostry smak wawrzynu, dzięki któremu możemy mówić w jego przypadku o przyprawie wzbogacającej serwowane potrawy, ożywiającej je i nadającej im wyrazistości. Osoby, które wiedzą wiele na temat smacznych potraw radzą jednak, aby liść laurowy był stosowany z umiarem, a po przygotowaniu usuwany z potrawy. Jeśli o tym zapomnimy – gorzki smak zdominuje przygotowany przez nas posiłek i przyczyni się do tego, że jego walory ulegną pogorszeniu.
Liść laurowy najczęściej wykorzystywany jest wówczas, gdy zależy nam na poprawie smaku zup. Warto jednak pomyśleć o nim także podczas peklowania mięs oraz marynowania grzybów. Przyprawa ta jest znana ze swojego pozytywnego wpływu na wątrobę, nie powinno więc zabraknąć jej w potrawach ciężkostrawnych, takich, jak choćby bigos i gulasz.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz