środa, 6 listopada 2013

Kurkuma

Kurkuma

Zwana niekiedy szafranem indyjskim kurkuma jest rośliną, która najlepiej czuje się na terenie Azji Południowej. To właśnie tam po raz pierwszy zainteresowano się jej walorami smakowymi, tam też podjęto pierwsze próby znajdowania dla niej praktycznych zastosowań. W Polsce roślina ta niekiedy nazywana jest także ostryżem długim, a tradycja stosowania jej jako przyprawy nie jest wcale krótka również w odniesieniu do naszej rodzimej kuchni.
Co ciekawe, sztuka kulinarna nie jest jedyną, która zainteresowała się unikatowymi właściwościami kurkumy, mówimy bowiem o roślinie, o której z ożywieniem wypowiadają się także osoby zawodowo zajmujące się kosmetologią. Kurkuma wykorzystywana jest przede wszystkim jako składnik umożliwiający barwienie szminek, jest jednak obecna także w podkładach pod makijaż oraz w płukankach do włosów. Znają ją również panie, które cenią sobie orientalne zapachy perfum, olejek z kurkumy jest bowiem wyjątkowo często jednym z ich składników.
Znacznie bardziej interesujące wydają się jednak właściwości lecznicze kurkumy, można bowiem przypuszczać, że nie pozostawały one bez wpływu na jej popularyzację najpierw w kuchni indyjskiej, a następnie również w kuchniach w innych częściach świata. W tym kontekście zwraca się uwagę przede wszystkim na jej działanie rozkurczowe, żółciotwórcze oraz bakteriobójcze, indyjska medycyna ludowa docenia jednak kurkumę również ze względu na jej właściwości przeciwzapalne. Jako przyprawa kurkuma jest ceniona przede wszystkim dlatego, że pobudza wątrobę do produkowania większej ilości żółci, można więc podawać ją w połączeniu z bardzo ostrymi potrawami mając pewność, że ułatwi ich trawienie. Występujący w kłączach kurkumy żółty pigment znany jest również jako przeciwutleniacz, zwolennicy przyprawy zwracają zaś uwagę i na te wyniki badań, które potwierdzają, że kurkuma z powodzeniem może być stosowana zarówno w profilaktyce antynowotworowej, jak i jako środek przeciwdziałający chorobie Alzheimera.
W kuchni polskiej kurkuma przyjęła się jako jedna z przypraw, którą dodaje się do makaronów, ryżu, kaszy oraz różnego rodzaju mięs, jej ciekawym smakiem i oryginalnymi właściwościami można jednak cieszyć się i wówczas, gdy doda się ją do gotowanych ziemniaków. Niewielkie ilości kurkumy nie przyczyniają się do zmiany smaku potraw, dają im jednak piękne żółte zabarwienie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz